V roce 2017 jsme se po změně názvu připojili k tradiční akci Společnosti pro krajinu, která každé dva roky uděluje cenu Ivana Dejmala jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný počin související s ochranou přírody.
Kandidátem na udělení Ceny Ivana Dejmala může být kdokoliv, bez omezení profese, oboru činnosti, zaměření, právní formy či státní příslušnosti.
Základním kritériem pro kandidaturu je mimořádnost, jedinečnost a významnost pozitivního počinu kandidáta ve vztahu ke krajině. Kandidát může být tedy nominován za počin, který vznikl v jakémkoliv oboru lidské činnosti, přičemž není omezena ani forma tohoto počinu.
Kandidaturu na udělení Ceny Ivana Dejmala může předkládat kdokoliv bez omezení právní formy (jednotlivec, fyzická osoba, občanské sdružení, organizace apod.), státní příslušnosti či vztahu ke kandidátovi.
Uzávěrka příjmu návrhů je průběžná a v roce udělení budou všechny do té doby došlé návrhy posouzeny.
Kandidatura se předkládá emailem na adresu cena@nadaceivanadejmala.cz nebo vyplněním formuláře na této stránce.
Kandidatura musí obsahovat:
V příloze kandidatury mohou být i další materiály dokumentující předloženou kandidaturu – dle charakteru kandidatury.
Vyhlášení ceny
Statut ceny
Další přílohy je také možné zasílat přímo na email cena@nadaceivanadejmala.cz
Sedmým laureátem Ceny Ivana Dejmala se stal v roce 2021 senátor Petr Orel. vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích, který stojí za projektem návratu orla skalního do České republiky.
Šestým laureátem Ceny Ivana Dejmala se stal v roce 2019 arborista a ornitolog Lubor Křížek za svou dlouhodobou a příkladnou činnost v oblasti nakládání s vodou.
Pátým laureátem se stal v roce 2017 Miloslav Nevrlý, který je znám nejen jako vynikající přírodovědec, ale také jako vlastivědný badatel a excelentní popularizátor přírody a historie Jizerských hor.
Čtvrtým laureátem Ceny Ivana Dejmala se stal v roce 2015 Martin Říha, architekt a urbanista, který je příkladem korektního, o odbornost se opírajícího profesionála, působícího ve veřejné správě, usilujícího o nalezení řešení, splňujících kritéria udržitelného rozvoje území.
Třetím laureátem Ceny Ivana Dejmala se stala v roce 2013 Dagmar Kjučuková, místostarostka šumavské obce Zdíkov, vůdčí duch Okrašlovacího spolku Zdíkovska, jenž se kromě péče o Zdíkov a šumavskou přírodu a krajinu věnuje i ochranářským aktivitám.
Druhým laureátem Ceny Ivana Dejmala se stal v roce 2011 Vladimír Buřt, místostarosta města Horní Jiřetín a neúnavný odpůrce prolomení limitů těžby v Podkrušnohoří.
Prvním laureátem Ceny Ivana Dejmala se stal v roce 2009 novinář Čestmír Klos, který byl nominován za své celoživotní dílo v propagaci tématu krajiny a šíření myšlenek zlepšujících věci veřejné.
Osmou laureátkou Ceny Ivana Dejmala se stala v roce 2023 bioložka a přírodovědkyně Anežka Bartošová za příklad počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok.
Ivan Dejmal, ekolog, urbanista, ministr životního prostředí, navrhovatel zásadní porevoluční ekologické legislativy, byl celý život iniciátorem a vůdčím duchem mnoha ekologických hnutí a aktivit. Byl zásadním organizátorem a ideovým vůdcem čtyř ročníků konference Tvář naší země – krajina domova. Tyto konference si vytkly za cíl poskytnout prostor, v němž se mohli setkat a vzájemně vyslechnout všichni, kteří se svou životní orientací nebo profesním zájmem tak či onak vztahují ke krajině. Cena Ivana Dejmala navazuje na toto základní poslání konference.
Kalendář je k zakoupení už nyní na těchto místech:
Liberec - Městské informační centrum | Zobrazit na mapě
Jablonec nad Nisou - Eurocentrum | Zobrazit na mapě
Bedřichov - Informační centrum | Zobrazit na mapě (PŘIPRAVUJEME)
Desná - Kulturní a informační středisko Riedlova vila | Zobrazit na mapě
Josefův Důl - Informační centrum | Zobrazit na mapě
Hejnice - Papírnictví, Hračky | Zobrazit na mapě
Hejnice - Recepce kláštera | Zobrazit na mapě